Szrmazsa |
|
Vidra-, rka-, s grnyvadszatra tenysztettk ki. A westie kitenysztit tbbek kztt az a cl vezette, hogy az llatnak tiszta fehr szre legyen, gy a vadszatok sorn a lombok kztt jl lthat legyen. Elfordult ugyanis, hogy Malcolm ezredes, aki a fajta kitenysztsben jeleskedett, egy vadszaton sszetvesztette kedvenc vrsesbarna kutyjt egy rkval, s leltte. gy a mlt az 1860-as vektl kezdve a Malcolm-dinasztiban a westie fehr szne biztostotta, hogy ne fordulhasson el tbb ilyen tragikus vadszbaleset. |
Eredete
Skcia nyugati felfldjein alakult ki, ott, ahol a skye terriereket is tenysztettk. Nevt a Skciban sokfel fellelhet kelta srhalmokrl, az n. cairnekrl kapta. A Westie voltakppen fehr cairn, hiszen a cairn almokban elfordul fehr klykkbl alaktottk ki a 19. szzad kzepn.
Honnan jtt?
A west higland white terrier eredetrl sok legenda kering. Vannak, akik gy tartjk, hogy a westie-k a XVI. szzadban kerltek Skciba a spanyol flotta hajtrttei rvn. Tny, hogy 1588-ban II. Flp spanyol kirly minden addiginl nagyobb flottt toborzott ssze, hogy leigzza az ellensges Anglit. Az Armadnak keresztelt hajflotta azonban az idjrs viszontagsgai miatt elsllyedt, mg mieltt harcba szllhatott volna az angol csapatokkal. A kalandos legendk kedveli szerint ekkor menekltek ki a hajroncsokrl a szigetorszgba azok a kis fehr kutyk, amelyeket ma west highland white terrierknt ismernk.
A meghat, drmai trtnettel szemben azonban sokkal valsznbb, hogy a westie Argyllshire skt vadszainak tenysztse nyomn szletett meg, szzadokkal ksbb. Szmos keresztezs rvn fejlesztettk ki a kutyt, cljuk pedig az volt, hogy minl tkletesebb, az odvadszatra hasznlatos fajt hozzanak ltre. (A terrier sz egybknt latin eredet, s a terra, azaz fld szbl szrmazik. Ezzel az elnevezssel is nyilvnvalv tettk a westie tenyszti, hogy egy fld alatti, odkban l llatokat vadsz fajtt akartak kitenyszteni.)
A westie-re jellemz fehr szn, a tenysztsi folyamat sorn fejldtt ki, bizonytva azt, amit mr rgebben is sejteni lehetett, hogy a nyugat-skciai krnyezetben a klnbz llatok nagyobb gyakorisggal szlnek fehr, vagy vilgos szn klykket. A tenysztk gy gondoltk, ezekbl a selejtes, albin kutykbl soha nem lehet j vadszkutya, gy inkbb az gynevezett Earth Dog fel s a cairn tpus, sznes Poltalloch terrier fel fordultak a tenysztk - amelyek egybknt nem sokban klnbznek a jelenleg ismert westie-tl. m a msodosztly besorols ellenre is nagy szmban szlettek fehr szn terrierek Skciban, s lassacskn kiderlt, hogy kitn vadszkutyk, valamint, hogy ugyanolyan vrszomjasan rohannak a nyulak s rkk utn, mint sznes rokonaik.
Jelents vltozst a westie-tenysztsben a mlt szzad hozott, amikor a poltalloch-i
E. D. Malcolm ezredes gy dnttt, kifejezetten ezzel a fajtval kvn foglalkozni, s a westie szles kr nagy-britanniai npszerstst tzte ki cljul. A vletlen is segtett a vltozat letben maradsban, Malcolm ezredes ugyanis egy vadszaton sszetvesztette kedvenc vrsesbarna kutyjt egy rkval, s leltte. gy a mlt szzad hatvanas veitl kezdve a Malcolm-dinasztiban a westie fehr szne biztostotta, hogy ne fordulhasson el tbb ilyen tragikus vadszbaleset. A west higland terrier elnevezst is Malcomnak tulajdontjk a krnikk, m sajt bevallsa szerint a munka javt apja s nagyapja vgezte a westie tenysztsben.
David Tattersal, a Westie cm szakknyv rja szerint egszen pontosan nem lehet megmondani, hogy valjban mikor is klnlt el nll tpusknt a west highland white terrier. Csak annyi biztos, hogy rgta csaldi kedvenc, szmos rgi festmny brzolja a skt highlandeket, kis fehr kutyval. Ilyen pldul Sir Edwin Landseer, a hres viktorinus mvsz 1839-es keltezs "Bszkesg s Szemtelensg" cm festmnye.
A westie kialakulsban hrom meghatroz vonal jtszott szerepet: az ezredes Poltalloch terrierjei, Argyll grfjnak fehr skye terrierjei, s a Fifeshire-beli dr. Flaxman fehr skt vagy aberdeen terrierjei. A doktor kutyi a feljegyzsek szerint rendre minden alomban tbb fehr kiskutyt is ajndkoztak neki. Krlbell tz v mltn dr. Flaxman mr gy utalt ezekre a terrierekre, mint egy kln fajtra, melyet tudatosan tenysztett tovbb. Egy msik korabeli tenyszt, George Clarke pedig egy hasonl fehr fajtt fejlesztett ki, melyet Roseneath terrierknt ismernk.
Angliban az els terriereket is felvonultat kutyashow-t 1860-ban tartottk, Birminghamben, az els skt killtst pedig 1871-ben rendeztk meg Glasgow-ban, m mg majd harminc vnek kellett eltelnie, hogy vgl 1899-ben, a Crystal Palace-ban egy fehr skt terrier is ott legyen a killts gyztesei kztt. Az els olyan versenyt, amelyben mr west highland white terrierek is eredmnyesen vettek rszt, 1904-ben rendeztk, az edinburgh-i Scottish Kennel Club Show keretein bell. Miutn pedig 1904-ben megalakult a WHWT Club, majd 1906-ban a WHWT Club of England, a fajtt az angol Kennel Club 1907-ben elismerte teljes jog kutyafajtaknt, a londoni Crufts Show-n. Ezt kveten pedig 1908-ban megalakult a The West Higland White Terrier Club of America is.
Az elkvetkezend hbors vtizedek viszontagsgos idket jelentettek a westie-tenysztk szmra is. A msodik vilghbor vgn aztn azok a tenysztk, akik ragaszkodtak a mg meglv kevs kutyhoz, sszefogtak, hogy jjlesszk a fajtt: a legends Mrs. Pacey a hres Wolvey kennellel, Miss Turnbull (Leal), Miss Write (Calunna), Mr. Beels (O Petriburg), Miss Wade (Freshney), valamint Mrs. s Dr. Russel (Crubens).
Sok id eltelt azta, hogy Malcolm ezredes djnyertes kutyi, Morven s Kiltie elknyvelhettk els gyzelmeiket s kivvtk a hozzrt kznsg csodlatt. Az elmlt szz v sorn a westie vadszkutybl tvedlett csaldi bartt, de eredeti tulajdonsgait, btorsgt, ers egynisgt, bszkesgt s teherbrsgt mgsem vesztette el. St, a westie, tulajdonsgait tekintve vrl vre - mint a j whisky - rettebbnek s ezltal rtkesebbnek mutatkozik. A londoni Crufts killtson 1976-ban lett elszr westi a Best in Show, mgpedig a Kathleen Newstead ltal tenysztett Ch. Dianthus Buttons.
Jelenleg a fajta mr magasan vezeti az angliai terrier toplistt, s csak a Stafordshire Bull kzelti meg npszersgt. |