Mennyire emberiek a kutyk?
Amikor j csaldtag rkezik az sszeszokott kutya-ember falkba, nem biztos, hogy a "csapat" minden tagja egyforma lelkesedssel fogja fogadni. A kutya viselkedse megvltozhat, de biztos, hogy ez fltkenysg? |
|
Odaad gazdiknt hajlamosak vagyunk sokszor emberi tulajdonsgokkal felruhzni ngylb bartunkat. Szomor vagy vidm mint mi, s persze minden szt rt abbl amit mondunk neki. Ha esetleg a hta mgtt beszlnk, akkor is tudja, hogy rla van sz, ha rosszat tesz s rszlunk egybl megbnja tettt, s tudtunkra adja szgyenrzett. Ezek termszetes gondolatok, hiszen az eb a szvnkhz ntt, teljes jog csaldtagknt l kztnk, gy egyrtelm, hogy gondolkozik s rez, akr csak mi emberek.
m mgsem ilyen egyszer a dolog. Nzznk meg egy olyan helyzetet, ahol a vltozsokat a kutya nem gy li meg mint az ember. Egy j csaldtag rkezst nem mindig veszi zkkenmentesen a kutya. A gazdi rfogja erre a viselkeds vltozsra, hogy fltkeny a kutya. Ez azonban nem teljesen fedi a valsgot. Ugyanis egy kutya nem lehet fltkeny.
Mit jelent az, hogy nem lehet fltkeny? A viselkedsvltozst sok minden eredmnyezheti, m mgsem beszlhetnk olyan emberi rzsekrl, mint a fltkenysg. A kutya akr a farkas falkallat. A klnbsg azonban az, hogy a kutya szmra az ember trsasga, a csald a falka. Mint ahogy a termszetben, ebben az ember-kutya falkban is meg van a szigor rangsor, a kutya s az ember is tisztba kell legyen azzal, hogy ki a falkavezr. Azt a kutyt, amelyik folyamatosan feljebb prbl jutni a rangltrn, dominns kutynak nevezzk.
Azt minden kutyatart tudja, hogy az ebek letben nagyon fontos szerepet tlt be a rendszeressg. Az etetstl kezdve a napi stig minden. Ebbe szigoran beletartozik a fellltott s mkd rangsor is. Amikor egy j csaldtag rkezik, mondjuk egy gyermek, a kutya szmra egyrtelmen a rangsor aljn van a helye. Hiszen "jonc", csak most "csapdott a falkhoz", kzdje fel magt ahogy tudja, neki mr megvan a biztos helye. m ennek ellenre nem ezzel tallkozik. A rangltra alja helyett hirtelen felkerekedik az jonc, s minden felborul. A kutya bizonytalannak kezdi rezni a helyt ebben a rangsorban, s erre a vltozsra igyekszik felhvni a gazdi figyelmt klnbz mdon. Ezt a viselkedst mi emberek mr fltkenysgnek hvjuk |
fltkenyen, esetleg irigyen kezd viselkedni. Vannak fajtk, st fajttl eltren olyan egyedek, akikben a vdelem sztne sokkal ersebben l, mint a tbbi kutyban. rzi a gazdjt, a tulajdont, a jtkt. Megvdi a gazdt mindentl. Nem is gondolnnk mennyi minden kivlthatja a kutynl ezt a vdelmi sztnt. Egy hangos prbeszd, egy idegen hang, vagy akr egy ismeretlen szag. A kutya igyekszik megvdeni a falka tagjait a veszlytl, igyekszik tvol tartani az idegen dolgokat. Ezt a viselkeds is sokan fltkenysgi jelenetknt rtkelik.
Sokan foglalkoznak azzal, hogy pontosabb kpet kapjunk a kutyk viselkedsrl, s rzseirl. Ezeket megismeri azonban kzel sem olyan knny, mint ahogy azt gondolnnk. Az emberrel ellenttben a kutyval nem tltethetnk ki egy tesztet, hogy mirl mi a vlemnye, vagy mit rzett egy adott helyzetben. Egyenlre azonban azt mondjk a kutyk viselkedst kutat szakemberek, hogy az emberre jellemz rzelemvilgnak csupn kis rsze jellemz a kutykra, mint pldul a ktds, flelem-vagy biztonsgrzet. A bonyolultabb s az sszetettebb rzelmek csak rnk, emberekre jellemz.
A tudomnyos magyarzatok ellenre nehz meggyzni egy gazdit, hogy kutyja cselekedete csupn sztnkn alapul. Br ez ebben a formban nem is teljesen igaz, hiszen rengeteget tanul az embertl lete sorn, s az rzelmi ktdsnek ksznheten nem csak az sztns viselkeds fejldik. Azt is el kell mondani, hogy mint mindenhol az letben itt is vannak kivtelek. Olyan kutyk, akik ppen csak, hogy nem szlalnak meg, annyira emberinek tnnek. Tudomny ide vagy oda, minden gazdi egyni dolga, hogy mennyire tartja embernek a kutyjt.
|