A PRZNAK KT VGE VAN
Kevs dolog van a kutyatarts terletn, ami annyi vita kivltja, annyi indulat forrsa s annyi tveds alapja volna, mint a prz. Egyesek mr-mr gy tekintenek r, mint az ebnek valamifle elmaradhatatlan jrulkos "testrszre", amely nlkl nem is kutya a kutya. Msok (vagy ugyanazok?) az llat irnytsnak egyetlen lehetsges eszkzt ltjk benne. Vannak, akik nem haboznak fenytsre alkalmazni, olykor slyos srlst elõidzve a kutya testi psgben s lelkben egyarnt. Csak kevesen tudjk pontosan, mire is val a prz valjban.
Az els kzfogs
Amikor az ember csetlõ-botl kisgyerekt viszi stlni, magtl rtetõdõ mdon megfogja a kezt, hogy biztonsgot nyjtson neki. Hiszen a kis totyog mg bizonytalanul lpked, nem ismeri a kzlekeds veszlyeit, s nem rti pontosan az intelmeket. Hasonl a helyzet a kiskutyval is, m neki nem foghatjuk meg a kezt, hiszen mind a ngy vgtagjt ignybe veszi a jrs. Ms megoldst kell keresni, s ez a megolds nem ms, mint a prz, amely vdi s irnytja a tapasztalatlan kiskutyt. Mr ebben a korban is tisztban kell lennnk azonban azzal, hogy ez nem lehet a vgleges megolds.
Ahogy a gyermeknknek nem foghatjuk egsz letben a kezt, gy a klykkutya is felnõ egyszer, s addigra ezt a fajta sszektõ kapcsot fel kell vltania egy msiknak: a hûsg s a megrts ktelknek, amely sokkal erõsebb, mint a prz, hiszen soha nem szakadhat el. A megbzhat kutya nemcsak csak akkor marad a gazdja mellett, ha hozz van lncolva. ppen ez a csodlatos a kutyastltatsban, ez teszi egyedlllv - hiszen egy madzag vgn brmilyen llatot vgigrngathatunk a fõutcn!
Kezdõ kutysoktl nagyon gyakran hallani ezt a mondatot: "amg ilyen kicsi, addig nem engedem el, majd csak ksõbb, amikor mr okosabb lesz". Aki gy gondolkozik, azt knnyen rheti csalds. A hrom-ngy hnapos klykkutyban ugyanis ott munklkodik mg az sztn, hogy anyjt - illetve annak ptlkt, a gazdt - hven kveti, s egy pillanatra sem tgt a sarkbl. A ht-nyolc hnapos farkasklyk azonban mr nllan is vadszgat falkja birtokn - az ugyanilyen idõs kutya is felnõttnek gondolja magt, csakhogy az õ "vadszterletn" egymst rik a dbrgve szguld, fstt okd, soklerõs "cscsragadozk". Ha ekkorra mg nem tanulta meg a fegyelmet, az utca tls oldaln stl kutyatrs vagy a jtsztrrõl kigurul labda lttn szempillants alatt fakpnl hagyja a lass ktlbt.
Ki, ha n se?
Termszetesen amg a kutya przon van, elmletileg nem rheti baj: a gazdja gondolkodik helyette, megvdi a bajtl, s gy boldog tunyasgban lhetn meghosszabbtott csecsemõkort a kutyaletkor felsõ hatrig. A helyzet azonban korntsem ennyire rzss. Az idõt ugyanis nem lehet meglltani, s a folyton przon vezetett kutya is felnõtt vlik egyszer - legalbbis biolgiailag. Felnõtt izmai, felnõtt vgyai s felnõtt indulatai lesznek - m a vilgkp, amit maga krl kialakt, tvol ll a valsgtl. Mivel mindig minden veszlyes helyzettõl visszatartotta a kellõ pillanatban megfeszlõ bõrszj, fogalma sincs rla, mi a veszly. Radsul maga mgtt rzi a gazdjt, akinek szemlye affle "meghosszabbtott, mozg territriumot" jelent szmra. Meg van gyõzõdve arrl, hogy õ a legerõsebb a vilgon - legalbbis gy fordthatnnk emberi nyelvre az rzseit, ha megprblnnk beleltni a fejbe. A feszlõ prz - akrcsak a kerts rcsa - indokolatlan nbizalommal tlti el a kutyt, s ez az nbizalom igen knnyen agressziv vlik., vlhat.
A mindennapi gyakorlatban ez annyit jelent, hogy ha a przon vezetett kutya megpillantja egy lehetsges vetlytrst, minden vatossg, az erõviszonyok mrlegelse, a "kutyaprotokoll" szablyainak betartsa nlkl azonnal dz tmadsba lendl - amiben persze meggtolja a szj. Õt az egyik, addigra mr ugyancsak acsarkod ebtrst a msik irnyba vonszoljk el, s ami az egszbõl emlkknt megmarad, az (megint csak emberi nyelvre fordtva) annyi: "ha vissza nem tartanak, zekre tptem volna a pimaszt, no de majd legkzelebb...!" Ha ez a jelenet mg sokszor megismtlõdik, a kutya szemlyisge eltorzul: ellensgnek fog tekinteni minden szembejvõ ebet. A gazdja meg lesz gyõzõdve arrl, hogy azrt nem engedi el a kutyt, mert verekedõs, pedig az sszefggs fordtott: azrt agresszv, mert meg van ktve.
A leggyengbb lncszem
Egy rgi, blcs monds szerint minden lnc annyira erõs, mint a leggyengbbik szeme. Az ember s a kutya kztti kapcsolat leggyengbb lncszeme a prz. Ez az, ami el tud szakadni - s sokszor el is szakad, mert nincs tkletes lnc. Ha a kutya sztneit mg nem rte visszafordthatatlan krosods s dhnek trgya elg tvol van, a gazdtl val tvolsg fokozdsval cskken az nbizalma: mire fltig r, rohansa lelassul, acsarkodsa szõrborzolss tompul, s felcsillan a remny a bks megegyezsre.
Csakhogy a tvolsg az esetek tbbsgben tl kicsi ahhoz, hogy a dhngõ kutynak legyen ideje meggondolni magt. Ilyenkor nem segt semmifle tilt sz. A ktsgbeesett gazda az esetek tbbsgben a kezben maradt przmaradvnnyal tlegelni kezdi a kutyjt (illetve azt a kutyt, amelyik ppen fell van), amivel csak olajt nt a tûzre, hiszen a dhtõl elvakult llat ezt a fjdalmat is az ellenflnek tulajdontja, gy mg dzabbul verekszik.
Rgi szably, de nem lehet elgszer ismtelni: brmilyen kzenfekvõ is, a przzal sohasem szabad megtni a kutyt. Ez a kis bõrdarab a kzs sta, a kapcsolat, a biztonsg jelkpe (s egy kicsit az ember erej, hatalm is), flelmet sohasem szabad keltenie! Radsul a vaktban lesjt fmkarabiner akr az llat fogt vagy szemt is kiverheti. Nem kevsb veszlyes lehet a prz gyannt hasznlt fmlnc, amelynek nincs j fogsa, teht nem tarthat biztonsgosan, s a gazda csukljra tekeredve komoly srlst okozhat, ha a kutya megrntja. A gombnyomsra mûkdõ, ltszlag vgtelen hosszsg automata prz sem szerencss megolds: azon kvl, hogy mûkdsi elvbõl addan mindig feszl, radsul abba a tvhitbe ringatja az embert, hogy kedvence mozgsignyt przvgen is ki tudja elgteni.
A drtnlkli tvr
Mi teht a teendõ? Hogyan kell szakszerûen hasznlni a przt? A legfontosabb szably az, hogy sohasem szabad feszlnie. Mg a feszlõ szj csak a kutya nyakizmt erõsti, a lazn lg prz alkalmas arra, hogy kzvettse a gazda zeneteit a kutya irnyba. Ha fegyelmezsre, gyengd knyszertsre hasznljuk, elg a kurta rnts. Egy idõ utn maga a karabiner halk csrdlse is zenett vlik, s akkor is elri a hatst, ha nincs is rkapcsolva a kutya nyakrvre - akr a drtnlkli tvr. A kutyk egyms kzti ismerkedse, jtka sorn nincs helye a prznak. Ha vetlytrs, ellenfl kzeledik, a kutyt lbhoz kell hvni s leltetni. Ha nem bzunk meg benne elgg, a przt markoljuk erõsen, de lgassuk lazn. A fegyelemnek, s nem a bõrszjnak kell visszatartania attl, hogy odarohanjon ktekedni!
Aki azt kpzeli, hogy a gazdja ksretben szabadon kzlekedõ kutya veszlyesebb, mint przon vezetett trsa, hatalmasat tved (ez nmagban mg nem volna tragdia, ha nem ilyen emberek rendelkeznnek tvedsk miatt rtelmetlen szigorral az ebtarts szablyairl). A fent lertakbl vilgosan kiderl, hogy a kutya agresszivitst fokozza a prz, s ez nemcsak a fajtrsakkal, de az emberrel szemben is rvnyes. A kzterleti harapsos srlseket csaknem minden esetben a felgyelet nlkl utcra jut vagy kiktve magukra hagyott kutyk kvetik el, s nem a gazdjuk jelenltben stlk. A prznak termszetesen mindig kznl kell lennie, ha msrt nem, azrt, hogy brki lthassa, kihez tartozik az eb. m ami a kutya irnytst illeti: a lthatatlan ktelkek sokszorta erõsebbek s megbzhatbbak, mint egy darab bõr karabinerrel a vgn.
Hogy mire val teht a prz?
A kutyagyerekeknl helyettesti a szlõ oltalmaz kzfogst. A tanuls ideje alatt tvrdrtknt kzvetti egyms fel kt lõlny minden rezdlst. A kavarg forgalomban biztostja a kapcsolatot, nehogy a kutya s gazdja elvesztsk egyms nyomt. Jelkpezi a stt, a kzs jtkot, azonosthatv teszi az sszetartozkat s nbizalmat ad, ha veszllyel kell szembenzni. s lehet vele durvn rngatni, hurokknt fojtani, fogakat kiverni, lelket sebezni, flelmet kelteni, kiszolgltatott helyzetet teremteni, bartok kzt is ellensgeskedst sztani, bks lõlnyeket dhngõ fenevadd vltoztatni, ha mrtktelenl s hozzrts nlkl hasznljk.
|