~Minden, ami kutya!~
Welcome!
 
Boldog nvnapot!!!
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Npszmlls
Induls: 2006-03-04
 
Time
 
A Westikrl
 
Thanks!
 
Spniel
 
Magyar Fajtk
 
Uszkr
 
Szetter
 
Trsasgi kutyk
 
A ht kpe
 
Humor
 
Lepke
 
Szavazz!!!!!!!!!!
Lezrt szavazsok
 
Kutyk s betegsgeik
 
A felntt kutya viselkedse

Felntt kutyk viselkedszavarai / Idegen testek lenyelse

 

Gyakori problma, hogy a kutyk ehetetlen trgyakat (zokni, papr zsebkend, sprgagombolyag, stb.) fogyasztanak el. Ez az abnormlis viselkeds a krttelen tl a kutya egszsgt is veszlyezteti.
Az ilyen abnormlis viselkedsnek tbb oka lehet. Ritkbban a nem megfelel tpllkozs miatt kialakul hinybetegsg, illetve nyelcs eredet elvltozs ll a httrben, amelyeket llatorvosi vizsglattal lehet kiszrni. Az esetek tbbsgben azonban a problmt viselkedszavar okozza.

Leggyakoribb ok az unalom. A klykkutya mindent a szjba vesz, megkstol, hiszen gy fedezi fel a krnyezett. Ha az unatkoz felntt kutya nem tall ms elfoglaltsgot, megmaradhat ez a viselkedsforma.
Ha egy kutyval nem foglalkoznak, s nem tall magnak semmit, ami lektheti figyelmt s fls energiit, az embertrsasg hinya miatt a trgyakhoz fordulhat.
Ilyenkor persze a rongls nem szndkos, de mirt eszik meg a tallt trgyakat? A zskmnyszerz sztn rszeknt a trgyak megszerzse, birtoklsa szorosan sszefgg azok elfogyasztsval. Ezrt fordulhat el, hogy rszlegesen vagy teljesen megeszik az adott trgyat, pedig csak a megismers, felfedezs volt az eredeti cl.

A kezels alapja a foglalkoztats:

  • Kutynknak megfelel aktv jtkot s feladatokat kell biztostanunk.
  • Naponta tbbszr is stltassuk, j hosszan, hogy kifradjon, lehetleg olyan helyen, ahol tallkozhat ms kutykkal is, amelyek lektik a figyelmt.
  • Olyan trgyakat adjunk neki, amikkel sokig el tud szrakozni, pl. mcsont. Pici knnyen lenyelhet trgyakkal, jtkokkal ne hagyjuk jtszani.
  • Ha ltjuk, hogy szmra veszlyes trgyat kszl elfogyasztani, tereljk el a figyelmt, s egy vatlan pillanatban vegyk el azt tle.
  • Segthet mg, ha a kutya napi teladagjt tbb rszre elosztva adjuk oda neki, gy a teltsgrzet miatt taln nem akar mindent lenyelni.

Ha a trgy lenyelst nem tudjuk megakadlyozni s biztosan lenyelte azt a kutya, akkor a trgy jellegtl fggen clszer mielbb llatorvoshoz fordulni. Az idegen testek tbbsgt rntgennel ki lehet mutatni. Mivel ilyen esetekben fennll a gyomor-blcsatorna elzrdsnak veszlye, ami visszafordthatatlan kvetkezmnyekkel jrhat, ezrt legtbbszr a lenyelt idegen test sebszi ton trtn eltvoltsa jelentheti a megoldst.

Ha a klykkutynak nem engedjk meg, hogy mindent a szjba vegyen s jtsszon idegen trgyakkal, illetve ha biztostjuk a gyakori elfoglaltsgot szmra, az ilyen viselkedsproblmk ltalban elkerlhetek.

A klykkori jtk fontossga

A klykk jtknak nagyon fontos szerepe van az llatok fejldse s ksbbi viselkedse szempontjbl. A jtk nem csak a jkedv kifejezje, hanem az energia levezetsben is segt, valamint ltala ismerkedhetnek meg a klykk a klnbz trgyakkal, a fajtatrsakkal s a krnyezetkkel, gy a gazdjukkal is.

A klykllatok szemlyisgnek alakulst dnten befolysoljk az let els heteinek trtnsei. jszltt kor els kt hetben a veleszletett reflexek (szop-s nyel), illetve a stimulcit ignyl (szklet-s vizeletrtsi) reflexek hatrozzk meg az llat viselkedst. E korai idszakban a tej, mint tpllk, a nyugodt, meleg s biztonsgos krnyezet elengedhetetlen az egszsges fejldshez. A klykk korai kzbevtelt sokig eltltk, de ma mr tbb szakrt is egyetrt abban, hogy a kzbevtel nem rtalmas, st a gazda szagnak megismersvel, a hmrskletvltozs megtapasztalsval, mint korai, pozitv tapasztalat, inkbb hasznos a kiskutya fejldsre nzve.

A msodik hetet kveten, a szemek kinylsval s a halls finomodsval j lehetsgek trulnak a klykk el. Ilyenkor kezddik a krnyezet felfedezse. Lnyeges, hogy a felfedezsre vr vilg megfelel mennyisg s minsg ingert nyjtson a klyknek, mind mentlis, mind fizikai, mind szocilis tren.
A 3-12. htig tart korszakot a korai szocializci idszaknak nevezzk, amelyet szmos olyan trtns s tanuls jellemez, mely meghatroz a klyk ksbbi szemlyisgnek kialakulsban.

A klykket r ingereket ngy nagyobb csoportba sorolhatjuk. Ezek a kvetkezk:

1. lettelen krnyezet fizikai ingerei (hangok, fnyek, hmrsklet, stb.)
2. anya, vagy elsdleges gondoz
3. alomtrsak, ksbbi fajtrsak
4. egyb llnyek, kztk az ember

A 3-5. ht kztti idszakban a legmeghatrozbb az alomtrsakkal s az anyval kapcsolatos jtkos tanuls, hiszen a fajtrsak kztti viselkeds alapjainak elsajttsa ekkor kezddik.
Az egymssal folytatott jtk sorn a klykk gyakoroljk a dominns, vagy ppen ellenkezleg a megad viselkeds elemeit. A jtk, tovbb lehetv teszi a feldertst, felfedezst s ms, ksbb fontoss vl tevkenysgek gyakorlst is.

A kutyk -kevs kivteltl eltekintve- jtkos viselkedsket egsz letkben megtartjk s ez fontos rszt kpezi az emberekkel (gazdikkal) kialaktott kapcsolatuknak.
Egyre inkbb teret nyer az a felfogs, hogy a klykk korai nevelst, a klvilg ingereivel val tallkozsokat nem vletlenszer trtnsekknt kell kezelni, hanem komoly megfontolsok alapjn, felptett rend szerint kell szablyozni. Az 5-10. ht kztti idszak idelis a korai nevels elkezdshez. Ez az idpont azrt is fontos, mert ltalban ebben az idszakban kerlnek j gazdhoz a klykk. A jtkos nevelst mr a klyk hazavitele utni pr napban -ha megszokta j krnyezett- elkezdhetjk.

A szocializci fontos rszt kpezi az idegen fajtrsakkal val ellenrztt ismerkeds s jtk.
Ha lehetsgnk van, rdemes a klykket olyan szisztma szerint oltatni, hogy 8-10 hetes kortl tallkozhasson idegen kutykkal is. Sok helyen mr indtanak gynevezett vds csoportokat a kutyaiskolkban, ahol a tants clja elsdlegesen a tbbi klykkel, s a csoportba bevitt s biztosan helyesen viselked felntt kutykkal val tallkozs, jtk s ismerkeds.

A kutyk mindent elrul mozdulatai

A FIGYELEM
Ha a ngylb kedvenc ppen bren van s gazdja mellette tartzkodik, akkor rfigyel. Ez visszavezethet a kutya falkaszellemre. Mrpedig ha nem csoportban van, akkor a gazdjt tekinti falkavezrnek. A figyelem abban mutatkozik meg, hogy az illett beren nzi s farkval nem csvl, hanem azt - fajttl fggen - vzszintesen, vagy felemelve tartja. Ilyenkor a kutya hegyezi flt st, gyakran lthatjuk, ahogy orrval apr szagl mozgsokat vgez. A lb ilyenkor megmerevedik s a test egy kicsit elredl.
rdemes megemlteni, hogy ha a kutyk - klnsen a vadszkutyk- valamire mdfelett figyelnek, vagy vadsznak, gyakran felemelik valamelyik els lbukat. Nincs teht semmi baja annak a lbnak, csak valami rdekfeszt dolog lehet a krnyken.

A JTK
A legkedvesebb tma: a jtk. Egy jtsz kutya mindig szvmelenget ltvny. Ha kutynk jtkra hv, azt ltalban egy kis ugatssal kezdi, aztn els lbait elrenyjtva hts felt gnek lltva, ltvnyos csvlssal folytatja. Ilyenkor nem is lehet nekik ellenllni. Hozzuk a ladbt, a manyag snit, vagy brmit s lssunk hozz a jtkhoz!
Kls szemlld szmra kt kutya jtka gyakran tnhet verekedsnek. Egy karcols sem esik azonban kutykon, hacsak nem viszik tlzsba a jtkot. Rendszerint itt is megvan az al-flrendeltsgi viszony. A jtk egyik formja a kergetzs, amikor az ztt kutya farkt maga al hzva szedi a lbt, mg az ldz dominns testtartssal kackisan fut utna. rdemes gyelnnk arra, hogy minket el ne sodorjanak, mert a jtk hevben nem jut id minden "akadly" kikerlsre. A msik eset a birkzs: az egyik kutya htn fekszik, s gnek llnak tappancsai, mg a msik felette ll. A jtkszablyok szerint megengedett a rugaldzs s csapkods a lbakkal, valamint egyms rgcslsa, klns tekintettel a pofra, a nyakra s a flre. A birkozs egy msik formcija, amikor testk ells rszvel egymsnak ugranak s kt lbon llva egymst harapdljk, persze csak finoman.

A NYUGALOM S BIZTONSGRZET JELEI
Kutynk egsz biztosan nyugodt, ha egyenletesen - nem tl szlssges mozdulatokkal - csvl. (Ha ugyanis a csvls gyors s lendletes, akkor kutynkon a kitr rm jeleit lthatjuk!)
Tipikus jelensg, hogy ha egy kutya biztonsgban rzi magt, akkor gnek ll tappancsokkal, hanyatt fekve alszik. Megteheti, hiszen biztos abban, hogy felfedett legrzkenyebb testrszeit senki nem fogja bntani. A j viszony rdekben javaslom, hogy ne ljnk vissza bizalmval: soha nem lepjk meg hirtelen a kutyt ilyenkor.

MAGNY, ROSSZKEDV
Ha egy kutya magnyos, elretartott fejjel vont. Bnatban - egy flrees helyen sszekucorodva - sokat alszik. Ha bren van, akkor leszegett fejjel fl-al kullog. Farkt leengedi, feje is, fle is lg s nem figyel krnyezetre. Mondanunk sem kell, hogy egy kis foglalkozssal, jtkkal s jutalomfalattal knnyen feldobhatjuk. Ha mgsem vidul fel kedvencnk, akkor elkpzelhet, hogy valami baja van. Ilyenkor a gazda feladata, hogy tzetesen s folyamatosan figyelje kutyjnak viselkedst s szksg esetn llatorvoshoz vigye.

AZ AGRESSZIVITS
A kutya agresszv attitdje a mly, vszjsl ugatsbl vagy morgsbl azonnal kiderl. A fentebb lert figyel lls kiegszl azzal, hogy htn borzoldik a szr, izmai megmerevednek s esetleg vicsort. Fontos tudni, hogy ha mereven a kutya szembe nznk, azt tmadsknt rtelmezi. Ez teht kerlend, de nem jelenti a hatrozottsg mellzst. Ha egy kutya agresszv soha ne menekljnk elle, hiszen az "ztt vadhoz" fogunk hasonltani s ezzel a kutya vadszszellemt bresztjk fel. Ugyangy, nem tancsos htat fordtani neki. Hatrozott, de nem ideges hangon s minden hirtelen mozdulatot mellzve utastsuk.

KUTYK TALLKOZSA
Ha kt kutya tallkozik, a szagnyomoknak klns jelentsge van. A fk tvben, oszlopoknl hagyjk "nvjegyket", hogy hrt adjanak jelenltkrl a terleten. Tallkozskor azonosts cljbl szaglsszk egyms nemi szervt. Egy ilyen szituciban is azonnal lthat, hogy kt kutya bartsgosan, vagy ellensgesen kzelt egymshoz. Elbbit farokcsvlssal, mg az ellensges fellpst htukon borzold szrrel jelzik. Rgtn kiderlnek az erviszonyok, ugyanis az egyik kutya ltalban felemelt fejjel, kiemelt szggyel jelzi, hogy magt tartja dominnsnak, mg a msik elfordul, esetleg behzza a farkt maga al s htracsapja fleit.

BEHDOLS
A behdols - akr kutya, akr emberrel szemben trtnik - tbbflekppen nzhet ki. Amikor a kutya behzza maga al farkt, flt leszortva "sunyt" s megroggyantott lbakkal ll, sszhatsban gy fest, mintha a lehet legkisebb trfogatra szeretn magt sszecsomagolni. Ilyen esetben nem megadsrl van sz, csak rezteti, hogy alrendeli magt a msik flnek.
Ha htra fekszik s lbait felemelve mutatja hast s lgy rszeit - a legrzkenyebb rszeket-, akkor jelzi, hogy megadta magt. Fle le van lapulva s farka gyakran maga al van hzva. Ez a kutya nem fog tmadni, sem harcolni. (Itt most nem beszlnk arrl az esetrl, amikor nmi vakars s simogats remnyben dobja magt hasonl pozciba a kutya :)

UDVARLS
Ha eljn a przs idszaka, akkor a lny kutya kelleti be tornamutatvnyokat, amellyel a felknlkozst fejezi magt. Htn fekve mutat ki. Jellemz, hogy a kanok eltt stl el, gy tve, mintha csak vletlenl jrna arrafel. A kanoknak tbb sem kell. Elkezddik az, amit n csak "vonatozsnak" hvok. A szuka bszkn lpdel ell, a kan pedig mgtte halad s folyamatosan az eltte lv htst szaglssza.

Hogyan rtsk meg kutynkat?

Tbb mint 12.000 ve a kutyk nagyon szoros kapcsolatban llnak az emberekkel. Tulajdonkppen a kapcsolat mg korbban, az ember s a farkas kztt kezddtt. Br a kutyt kezdetben klnbz feladatok - mint az rzs, vadszat, ments - elltsra tartottk, mr a korai idkben is klnleges kapcsolat alakult ki ember s kutya kztt, mely klcsns szereteten, bizalmon s megrtsen alapult.

A kutya viselkedsnek knnyebb megrtshez lljon itt nhny hasznos informci.

A kutya rzkszervei

A vadonban a kutyk tllst a vadszat biztostotta, s rzkelsk gy fejldtt ki, hogy minl inkbb segtse ket ebben. A hallsuk, ltsuk, tapintsuk, zlelsk s szaglsuk kritikus fontossg, de napjaink kutyinak rzkelst az egyes fajtk tenysztse is befolysolja. Az afgn agr s a saluki pldul a ltsa alapjn vadszik, csak akkor mozdul meg, ha ltja a zskmnyt. Ugyanakkor a vrebek, a basset hound s a beagle szag alapjn vadsznak s rkig is kpesek kvetni a szagot.

Tulajdonkppen valamennyi kutya szaglsa nagyon j, az orruk krlbell olyan rzkeny, mint a mi ltsunk, ha meg kell klnbztetni kt szemlyt. A szagls nem csak az eledel megtallsa miatt fontos, de a kutya kommunikcijnak egyik fontos eszkze.

Br jl ltnak tvolra, a legtbb kutya nem kpes a 25 centimternl kzelebbi trgyakra fkuszlni. Kpesek klnbsget tenni sznek kztt s szrkletben az embernl sokkal jobban ltnak.

Br a rszleteket nem ltjk jl, a kutyk nagyon rzkenyek a mozgsra, az ll trgyat vagy szemlyt taln nem veszik szre a tvolbl, de azonnal megltjk, ha mozogni kezd.

A kutya hallsa nagyon fejlett s sokkal tgabb frekvencin s nagyobb tvolsgrl hallanak, mint az emberek. Ezt a kpessgket gyakran ki is hasznljk ultrahang spokkal. A kutyk szmra bizonyos hangok, pl. a porszv, egyb hztartsi gp, hangja kellemetlen lehet. A felll fl, vagy a flket elfordtani kpes fajtk hallsa klnsen j.

Az zlels, csakgy, mint a szagls fontos szerepet jtszik annak eldntsben, hogy az egyes kutyk milyen eledeleket szeretnek. A legtbb kutya sokfle zt szeret.

Mint a tbbi emls, a kutya is rzkeny a hmrsklet-vltozsra s a fjdalomra, s boldogan reagl egy barti rintsre. A test rzkenysge fajtnknt vltoz, de legtbbjk szereti, ha a feje, hta vagy mellkasa tjn vakarjk. Ugyanakkor sokuk vdekezik, ha a farkukon, vagy lbukon rintik meg.


Szagok

A szagok nagyon fontos informcikkal szolglnak a kutynak a krnyezetrl, gyakorlatilag a kutyavilg jsgjainak is tekinthetk. A kutya a szagokon keresztl ktfle mdon kommuniklhat. Elszr is elhelyezhet szagmintkat (rlkben, vizeletben, stb.) ms kutyk szmra, msodszor pedig a sajt testszaga is informcikat hordoz.

A vizels a kutyknl nem csak az rts funkcijt tlti be. A legtbb gazda tisztban van azzal, hogy a kanok szeretik kis mennyisgben tbb helyen elvgezni a dolgukat. Ez a terlet kijellst s a kutya jelenltre val figyelemfelhvst jelenti. Ha a kan a lbt felemelve vizel, az gy elhelyezett szagminta orrmagassgban lesz. Nhny szuka is felemeli egyik lbt vizelskor, st, nhnyuk akrobataknt kt lbt felemelve vgzi el a dolgt.

Mind a szukk, mind pedig a kanok megvizsgljk a szagnyomokat, s esetleg erre helyezik el sajt jelket is. Br a hziastott kutyk rszre a terlet kijellse kevsb fontos, jobban rzik magukat akkor, ha sajt, ismert szagukat rzik a terletkn.

A szukk vizelete nemi ciklusukrl is tjkoztatst nyjt. A kanok ezt szreveszik, s gyakran nagy tvolsgbl is odamennek, ahol megtalljk a tzel szukt.

A kommunikci msik fontos eszkze a testszag. Ezt az illatot az elssorban a pofa, a vgblnyls s a farok krl elhelyezked mirigyek termelik. Ha kt ismeretlen kutya tallkozik, szaglszssal vizsgljk meg egymst. Az alzatosabb kutya a tovbbi szaglszs elkerlse vgett a farkt lbai kz hzza.


Testbeszd

Egyik oka annak, hogy a kutyk ilyen j hzillatok, hogy remekl tudnak kommuniklni az emberrel. A kutyk a gazdikra gy tekintenek, mint csaldjuk tagjaira s gyorsan megrtik szndkaikat s hangulatukat. Ha egy gazda megrti, hogy kommunikl kutyja ms ebekkel, ez segteni fogja abban, hogy pontosan rtkelni tudja kutyja reakciit.

A kutyk rengeteg jellel kommuniklnak egymssal, melyek kz arckifejezsek, testhelyzetek, hangok s szagok tartoznak. A kutya a szjt, szemeit, fleit s a farkt hasznlja rzelmei kifejezshez. Ezen jeleket olvasva kiderl, hogy a klnbz helyzetekben melyik kutya az uralkod.

A magt btornak s agresszvnek rz kutya azt prblja kzvetteni, hogy nagyobb s ersebb a msiknl. gy kihzza magt, flei s farka felll, megfeszti mellkast s esetleg nyaka krl s a htn felborzolja szrt. Esetleg lassan csvlja a farkt s morog.

Ugyanakkor egy alzatos kutya kisebbnek s fiatalabbnak akar ltszani - egy felntt kutya nem tmad meg egy klykt, csak megkergeti. A dominns llatot oldalrl kzelti meg, a fldhz simulva, a farkt alacsonyan tartva s lelkesen csvlva. Esetleg megprblja a dominns kutya vagy szemly mancst s pofjt megnyalni, s ha mindez nem elg, akr a htra is fekszik. Ebben a pozciban nhny kutya akaratlanul is kiengedhet egy kis vizeletet.

A viselkeds egyik sszetevje, mely minden kutyra jellemz, s mindenki jl ismeri, a farkcsvls. A legtbb ember tudja, hogy a laza, szabad farkcsvls az rm s bartsg jele. A tlzott farkcsvls, mely az egsz farra kiterjed, az alzatos kutyk s a rvid fark kutyk jellemzje.

A farok ugyanakkor ms rzelmek kifejezje is lehet. Ha a farkcsvls lass s merev, s a httal egy vonalban trtnik, az a dh kifejezse. Ha alacsonyan trtnik, a flelem mutatja.

A normlis faroktartst a tenyszts s a farok megkurttsa befolysolta. Nhny fajta (mint pldul a whippet) lgatva tartja a farkt, de ltalban ha a farok a gerincnl 45 fokkal magasabban van, az az rdeklds s az bersg jele.

A kutya arckifejezse sokat elrul kedvrl, kifejezheti, hogy a kutya ideges vagy boldog, ijedt vagy jtkos.

A fleit hegyezi, ha ber s figyelmesen hallgat, de a fejre simtja, ha rl, alzatos vagy fl. Ahhoz, hogy ezt jl megtljk, ellenrizzk a tbbi jelet.

A szemek hunyortsa vagy becsuksa az rm s a behdols jele, ha pedig a szemek teljesen nyitva vannak, a kutya agresszv.

A vadonban a falkavezr mr azzal is sakkban tudja tartani az alrendelt kutykat, hogy rjuk bmul. A kt llat addig bmul egymsra, mg az egyik gyzedelmeskedik, a msik lehajtja a fejt s elfordul. Ha a bmuls azutn is folytatdik, hogy az alzatosabb kutya ms irnyba nzett, zavarodott vlhat, s flelembl haraphat. Ha a szemkontaktus nem trik meg, a dominns kutya ms mdon prblja megersteni a fenyegetst.

A gazdnak nem szabad a kutyt bmulni, ha annak agresszv vagy ideges hajlamai vannak, ez tmadst provoklhat ki. Ugyanakkor a szeld, rendszeres szemkontaktus megersti a kutyt s fejleszti a kapcsolatot.

Az alzatos kutyk s nhny fajta, mint pl. a labrador, "mosolygnak" tnhet, amikor kinyitja a szjt s megmutatja fogait. Ugyanakkor az agresszv reakciknl is htrahzdnak az ajkak, hogy minl tbb fog lthatv vljon, s mindezt morgs ksri.

A kutya gy jelzi, hogy jtszani akar, hogy felemeli els lbt, vagy meghajol, kzben pedig ugat. Ugyanezt jelzi, ha valamilyen jtkot nyjt a kiszemelt partner fel, vagy rugrik egy msik kutyra.


Hangok

Gyakorlatilag amint megszletnek, a klykk tbb hangot adnak ki, az anya ezekbl felismeri, mikor hesek, elgedettek vagy mikor vannak fjdalmaik. Az els ugatst 3-6 hetes korukban hallhatjuk. A kutya az ugatssal sokfle rzelmet prbl kifejezni, klnbz helyzetekben klnbz hangokat hallat. Ugat figyelmeztetsknt, dvzlsknt, jtk kzben s figyelemfelkeltsknt.

A kutya fenyegetsknt, flelembl, vagy sajt vdelmben morog. Soha ne kzeledjnk egy morg kutyhoz, mert ez tmadst provoklhat ki. A kutyk moroghatnak jtk kzben is, de ilyenkor testtartsukbl tisztn ltszik, hogy nem tmad szndkak. Nhny kutya moroghat, amikor gazdja beczgeti, de ezt is mindig laza testtartssal, az agresszi jele nlkl teszi.

A vonts egy messzi hvs, sokkal tvolabbrl hallhat, mint az ugats. A vont kutya ltalban egyedl van, s valamilyen kapcsolatra vgyik. A nyszrgs s a nyafogs alrendeltsgben, dvzlskor s fjdalom esetn hallhat, a csahols veresg s fjdalom esetn, a magas hang csahols pedig izgalom esetn.


Viselkeds etetskor

A kutyk termszetknl fogva ragadozk, br igen rugalmasak az trendjkben s szabadon is gyakran esznek nvnyi tpllkokat. Br a hzi kedvencek mshogy kapjk eledelket, mint vad seik, a tpllkvlaszts alapja azonos.

Br nhny kutya egyltaln nem vlogats, nhny fajta rossz ev. A kutyk inkbb a hsos eledeleket rszestik elnyben a gabona-alap eledelekkel szemben. Szeretik a klnbz zeket, nagyon kedvelik az des, ss, vagy ers z tpllkokat is. Az eledel szaga is nagyon fontos szmukra.

A legtbb kutya boldogan eszi ugyanazt az eledelt minden nap. Ez termszetes, hiszen a kiegyenslyozott trend minden szksges tpanyagot biztost nekik. Ugyanakkor nhnyuk szereti a vltozatossgot, ilyenkor rdemes a szoksos eledel ms zests vltozatt adni az llatnak.

A legtbb kifejlett kutya naponta egyszer eszik, de brmilyen rendszerhez alkalmazkodik, ugyanakkor szvesen veszi, ha naponta tbb kisebb adagban kapja meg a napi mennyisget. Brhogy is etetjk a kutyt, figyeljnk arra, hogy a teljes bevitt energiamennyisg megfeleljen a szksgleteinek, s minden szksges tpanyagot tartalmazzon.

A legtbb kutya hajlamos a szksgesnl tbbet enni, ha brmikor hozzjuthat tpllkhoz. Eledelket vdik, s mg dominns egyedeket is megtmadhatnak ilyenkor. A kutyt mr klykkortl arra kell nevelni, hogy a gazdja krsre otthagyja az eledelt. Ugyanakkor a gyerekeknek tudniuk kell, hogy evs kzben nem tancsos a kutyt zavarniuk.


Szexulis viselkeds

A tbbi llathoz hasonlan a kutyk alapsztne a fajfenntarts. Ugyanakkor a szukk csak bizonyos idszakokban przanak, ltalban vente ktszer. Msfell a kan az v brmelyik idszakban kpes przsra, s ha lehetsge van r, nagy tvolsgokat is megtesz, hogy tzel szukt talljon.

A szuka ltalban 3 htig tzel, s ilyenkor a kanok szmra nagyon vonzv vlik. Ilyenkor a szuka viselkedse is megvltozhat, izgatottabb s nyugtalanabb lehet, de ltalban a tzels msodik hetig nem engedi maghoz a kanokat. Ugyanakkor a szukk klnbzek, s nha a tzels els s utols napjn is hajlandak przsra. Ezrt gyeljnk arra, hogy a tzels teljes ideje alatt biztonsgban tartsuk a szukt.

Nhny szuka vemhessg jelt mutathatja a tzels utn 1-2 hnappal, akkor is, ha nem vemhes. A szuka tejet termelhet, s egyb jeleket is mutathat, ilyenkor keressk fel az llatorvost.

A fajfenntarts sztne ltal irnytott viselkeds a gazdkat zavarhatja, ilyenkor megfontoland az ivartalants, amiben az llatorvos tud segteni.

Ivarzs s fedeztets

A szuka kutyk tlagosan 6 s 9 hnapos korukban tzelnek elszr, s ekkor mr termkenyek is. Ebben a korban a szukk mg fejldsben vannak, gy semmikppen sem tancsos a kutyt ekkor befedeztetni, mert az egszsgkrosodssal jrhat.
Az els alom idelis idpontja a harmadik, negyedik tzelsre tehet, amikor a szuka mr msfl-ktves. Br a legtbb kutya lete vgig ivarzik, 8-9 ves kora utn mr ne proztassuk.

Hogyan veheted szre, hogy tzel a kutyd? Ilyenkor a kls nemi szervek megduzzadnak, s vres vladk folyik bellk. Az ivarz llat tvgya ltalban megnvekszik, gyakran, de egyszerre kevesebbet vizel, nha agresszvv vlik.
Ivarzs alatt fokozottan kell figyelned kutydra, hiszen ebben az idszakban elszkhetnek a kanok utn.

A tzels idtartama egyedenknt vltozhat, de tlagban 20-25 napig tart. Az egszsges szukk flvente tzelnek.
A tzels 7-9. napjig a szukk ltalban nem engedik magukhoz a kant, st kifejezetten elutastak lehetnek. A 9-13. nap kztt, ami az optimlis fedeztetsi id, a legtbb szuka jellegzetes viselkedssel tudatja przsra val kzsgt. A szuka ilyenkor drgldzik, farkt flrecsapja. Erre az idszakra a vres vladkkpzds cskken, a vladk szne tltszv vlik.
A biztos eredmny rdekben a fedeztetst rdemes legalbb egyszer megismtelni. Ennek optimlis idpontja az els fedeztetst kvet 1-2 nap. Miutn a szukban egyszerre 15-20 petesejt is megrik, gy a tbbszri fedeztetssel nvelhet a kiskutyk szma.

Ma mr a szukk vrbl a jellegzetes hormonlis vltozsok alapjn meg tudjk hatrozni a fedeztets optimlis idpontjt, ami fleg tenyszllatoknl vlt gyakorlatt. Ilyen vizsglatot vgeznek pldul a Szent Istvn Egyetem llatorvos-tudomnyi Karnak Szlszeti Tanszkn. A vizsglattal megelzhet a tbbszri, gyakran sikertelen fedeztets s a meddsg bizonyos esetei is kiszrhetk.

A tzels vge fel, fggetlenl attl, hogy proztattad-e kutydat, a vladkozs megsznik s a nemi szervek is visszanyerik eredeti formjukat.

A szuka egszsgi llapott nem befolysolja kedveztlenl, ha egyetlen egyszer sem ellik letben. Ha nem szeretnl kiskutykat, jobb, ha ivartalanttatod mr fiatal korban. A rutinmttnek szmt beavatkozs utn egy httel kutyd mr ismt a rgi lesz. Tvhit az is, hogy a szuka a mtt utn felttlenl elhzik. Ez ltalban azrt kvetkezik be, mert a tulajdonos ugyanannyi eledelt ad neki, mint a mtt eltt, m ilyenkor mr a nemi aktivits hinya miatt kedvencnknek kevesebb tpllkra van szksge.

Vemhessg s ells

A kutyk vemhessge tlagosan 63 nap. Ha tisztban vagy a fedeztets pontos dtumval, knnyen kiszmolhatod az ells vrhat idpontjt.
Ha nem tudod a proztats idpontjt, az ells eltti napokban mr tudsz egyes tnetekbl kvetkeztetni. Az utols 10-12 napban, ha a szuka fekszik, esetenknt ltszik a magzatok mozgsa. Ilyenkor a hasfal szinte hullmzik. Ha a szuka testhmrsklett is figyelemmel ksred, szintn megllapthatod az ells idpontjt. Az ellst megelzen a kutya testhmrsklete lecskken s kzvetlenl az ells eltt 1 nappal mg 1 Co-kal cskken, ami 37 Co krli hmrskletet jelent a vgblben mrve. A kutyk norml testhmrsklete 38 s 39 Co kz tehet.

1 httel a vrhat ells eltt felttlenl vidd el llatorvoshoz a kutyd, aki megvizsglja a hvely s a mh llapott, szksg esetn el is ltja a kutyt, valamint hasznos tancsokkal lt el.

Az ells kzeledtt az llat nyugtalansggal, szapora lgzssel jelzi. A tolfjsok beindulsval ltalban a magzatvz is elfolyik. Ezutn ltalban sorozatban jnnek vilgra a kiskutyk. Ha sok a klyk az els 4-5 utn egy kisebb sznet kvetkezik, s utna folytatdik az ells.
Ha a szuka nagyon elfradt segthetsz neki azzal, hogy kiszabadtod az jszlttet a burokbl, elszaktod a kldkzsinrt s szrazra trld. Fontos az is, hogy a klyk szjbl eltvoltsd az esetleges nylkt.

Az ells befejeztvel meg kell mutatnod a kutyd llatorvosnak. Ilyenkor megvizsglja, hogy nem maradt-e magzat benne s elltja.
Az ells utn kb. 1 htig barns-zldes vladk rl a kutybl, ami teljesen normlis. Normlis a hasmens is pr napig, amit a mhlepny elfogyasztsa okoz.
Ha a kiskutyknak farkaskrmk van, az llatorvos kt napos korukban eltvoltja azokat, ha kred. Ez a beavatkozs nem viseli meg nagyon a kis llatokat, azonban ha elmulasztjuk, ksbb komoly gondokat okozhat, teht rdemes tl lenni rajta.

A legtbb kutyafajta ltalban gyorsan, knnyedn, minden segtsg nlkl ellik. Vannak azonban egyes fajtk, mint a francia bulldog, yorkshire terrier vagy a bullmasztiff, amelyeknl gyakran vgzdik az ells csszrmetszssel.
Ezrt is fontos minden gazdinak figyelemmel ksrni kutyja ellst, hogyha brmilyen rendellenessg trtnik, azonnal tudja rtesteni az llatorvost.

Fontos, hogy a klykk megfelel mennyisg s minsg anyatejhez jussanak, ezrt a szukd szakszer tpllsra kln gondot kell fordtanod, mind a vemhessg mind pedig a szoptats alatt. A szoptats szukk szmra legmegfelelbb a magas energiatartalm munkakutyk szmra kaphat elregyrtott llateledel. Fontos, hogy friss ivvz mindig legyen a szuka eltt.
A klykknek a negyedik httl lehet az anyatej mell kiegszt tpllkot adni. Ebben az idben lehet az els fregtelentst is elvgezni. Az els vdoltst, ha az anyakutya rendszeresen volt oltva, a 6. s 8. ht kztt kell beadatni.

A kiskutyk j gazdhoz kerlsnek optimlis idpontja a 8 hetes letkor, amikor kitn a szocializldsi kpessge.

 

 

 
Westiek
 
Pusszancs!!!
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Animci
 
Ne lopj!!!
 
A tbbi fajta
 
A kutya
 
Terrierek
 
Kopk,Agarak
 
Vadszkutyk
 
Munkakutyk
 
Psztorkutyk
 
Utols friss
 
Jobb klikk gtl
 
Zene
Cascada: Everytime We Touch

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!