Kuyk ngy fal kztt!
Kedvenceink
Az ember ltal hziastott llatok kzl minden ktsget kizran a kutya az, amely a legtkletesebben alkalmazkodott gazdjnak letformjhoz. Mindenhova kvette az embert vilghdt tjn, mellette volt szrazon s vzen, bejrta vele a sivatagokat s a sarkvidkeket, elksrte mg a vilgrbe is. Nincs teht semmi meglep abban, hogy ma, amikor az emberisg jelents rsze szk helyre sszezsfoldva, szrke betonrengetegekben li letet, a kutyk nagy rsznek is a ngy fal kztt van az otthona. A vrosi embernek megvan az ignye arra, hogy megossza szks lettert srgi trsval, kapcsolatot tartva ltala az egyre tvolod llatvilggal.
A laktelepek eb srsge ma mr vetekszik a falvakval vagy a kertvrosi villanegyedekvel. Sokak szemben a kutya laksban val tartsa kegyetlensgnek, valsgos llatknzsnak tnik. Az igazsg azonban az, hogy ezt a nzetet kizrlag olyan emberek valljk, akik sohasem tartottak kutyt laksban, s mg kevsb foglalkoztak a kutya viselkedstannak behat tanulmnyozsval.
Brmennyire meglepen hangzik is, a kutya termszetes viselkedsforminak valjban sokkal inkbb megfelel a laksban val let, mint a kerti tarts ltszlagos knyelme s szabadsga. A falkban l ragadozk napjuk jelents rszt egyms trsasgban, lusta heverszssel tltik, s naponta csak nhny alkalommal ltalban hajnalban s alkonyatkor indulnak hossz, kzs portyra, mely vgl az izmokat megmozgat, falkn belli egyttmkdst ignyl sportban, a zskmny ejtsben teljesedik ki.
A ltszlagos bezrtsg ellenre a laksban tartott kutya letritmusa nagyon kzel ll ehhez a termszetes minthoz: ideje legnagyobb rszben bksen szunykl gazdja lbainl, a napi tbbszri sta sorn pedig ppgy megvan a lehetsg az idegen szagokkal val ismerkedsre, a fajtrsakkal val kzs tevkenysgre s az intenzv testmozgsra, mint a vadon l farkasnak, ha vadszni indul.
A kertben tartott kutyt ezzel szemben tbbnyire nem viszi stlni senki, hiszen ott van neki a kert. Egsz nap knytelen nlklzni a trsasgot, idegen szagot sosem szimatolhat, j vadszterleteket sohasem derthet fel, nincs kinek visszahoznia a labdt, s unalmas magnynak egyhangsgt csak az tri meg, ha a kerts mgl megugathat egy-egy arra vetd jrkelt.
A laksban tartott kutya teht egyltaln nem szenved, feltve persze, hogy gazdja nem l vissza ngylb bartjnak kiszolgltatottsgval: nem hagyja tl sokig magra, nem zrja be (vagy ki) az erklyre, gardrbba vagy elszobba, nem mulasztja el a rendszeres, napi hromszor-ngyszeri stltatst, s lehetsget biztost a testmozgsra. Hat-nyolc ra az a maximlis idtartam, amit a kutya napkzben elvisel magra hagyva, anlkl hogy a dolgt elvgezhetn, s ezt is csak akkor, ha fokozatosan szoktattk hozz.
A rendszeres sta az embernek is jt tesz, de szmra nem ltszksglet, a kutya szmra viszont az, hiszen "ilyenkor l". Aki nem kpes elfogadni azt, hogy a kutyatart napja stval kezddik s azzal is r vget, az jobban teszi, ha nem knozza sem magt, sem az llatot knyszer egyttlssel. Ngylb bartunknak a laksban nincs szksge nagyobb mozgstrre, mint neknk, de felttlenl legyen egy mretnek megfelel kosara vagy pokrca, mr csak azrt is, hogy a gazdi gynak tulajdonjoga ne kpezze vita trgyt.
Nem rt felkszlni arra sem, hogy a kutya jelenltvel a laksban mg a legalaposabb tisztasgi rendszablyok betartsa mellett is egytt jr nmi por s elhullajtott szr. A melegre rzkeny kutyk szmra fontos, hogy legyen a laksnak hvsebb pontja, ahova nyron vagy a ftsi szezonban visszahzdhatnak.
Az, hogy a laksban csak kis test kutyt lehet tartani, tvhit. A laks nem arra val, hogy a kutya futkrozzon benne, s a nagy kutya erre ltalban ksrletet sem tesz. Termszetesen van nhny olyan nagy mret eb, amelyeknek a szmra mr knyelmetlen a laks, de nem az alapterlete, hanem a berendezse miatt. A btorok elhelyezsnl ugyanis az ember a sajt mreteit s mozgst veszi alapul. Az ember meghatroz mrete a magassga, a kuty viszont a hossza.
A bernthegyi, dog s ms risok marmagassga is legfeljebb 70-80 cm, laksaink belmagassgnak a felt sem hasznljk ki, fordulsugaruk azonban lnyegesen nagyobb, mint a mink, ezrt aztn ha meg akarnak fordulni egy fotel s egy asztal kztt, ltalban farolni knytelenek. Megfelel, szells lakberendezssel azonban szmukra is knyelmess tehet a falak kztti let. Sokat hangoztatott rv a laktelepi kutyatarts ellen az, hogy az llatnak nem termszetes krnyezete a panellaks.
Akik gy gondolkoznak, azoknak a kedvrt elrulom: az embernek sem az. Minket, magunkat krlbell tvenezer v vlaszt el barlanglak seinktl. Ebeink "mindssze" tizenngyezer esztendeje lptek a hziasods tjra. m ha tekintetbe vesszk, hogy az ember tizenngy vesen vlik ivarrett, s egy n ritkn szl gyermeket tizenhat ves kora eltt, a kutya azonban tizennyolc hnaposan mr tenyszrettnek szmt, s ha minden jl megy, hatves korban vels csonttal nnepelheti kunoki szletst, az eredmny az lesz, hogy egy foxterriert krlbell hromszor annyi generci vlaszt el a farkastl, mint egy matematikust a Neander-vlgyi sembertl. Ez pedig azrt valljuk be nem cseklysg.
|