A kutya se
Egyetlen hzillatnl sem tapasztalhatunk olyan nagy klnbsgeket az egyes fajtk kztt, mint ppen a kutyknl.
Szokatlan sokflesgkre a nemzetkzi kutyakilltsokon is felfigyelhetnk, s ezrt knnyen az a gondolatunk tmadhat, hogy a kutyk tbbfle stl szrmazhatnak.
Bizonyos kls ismertetjegyei s homokszn bundja miatt rgen a saklt tekintettk a keleti agr "sapjnak", s sokan mg ma is gy gondoljk. Ms kutyafajtk szrmazst a rkra, a prrifarkasra s a hinra vezetik vissza, az antik vilgban pedig mg a tigrist is a kutyk snek vltk. A zoolgusok csupn az utbbi idkben jutottak arra a felismersre, hogy a kutya egyedli s kizrlagos se: a farkas!
A fenti llts nagyszm bizonytkainak egyike sem tmaszkodik sziklarajzokra vagy csontleletekre, hanem kizrlag az l llatok pldjra.
A kieli Hzillatkutat Intzetben, a hetvenes vek elejn sikerlt a kutykat s a farkasokat szaporodsra brni. A proztatsbl szletett utdok egyms kztt szintn nemzkpesek voltak, ami csakis olyan llatfajok esetben lehetsges, amelyek igen kzeli rokonsgban llnak egymssal, s amelyek rkltt tulajdonsgai messzemenen megegyeznek. A kieli tudsoktl ezek a kutyk a "puwos" nevet kaptk, mivel szleik uszkrok s farkasok voltak. (Az uszkr nmetl Pudel, a farkas pedig Wolf. A kt nmet sz sszevonsnak eredmnye a "puwos".) A sikeres keresztezs eredmnynek nagy tudomnyos jelentsge volt, hiszen j felismersekkel gyaraptotta a kutya s a farkas magatartsnak kutatst. A 'puwos"-kutyk ltalnos megjelenskben a kt faj keverkei, de viselkedsk inkbb a farkasra hasonlt. Visszahzdak, bizalmatlanok voltak, s eleinte nem engedtk, hogy gondozik megrintsk ket. Arra sem mutattak hajlandsgot, hogy "az ember legjobb bartai" legyenek.
Mr ez is elg nyoms ok arra, hogy belssuk: csnjn kell bnni a "farkasvrrel" folytatott ksrletekkel.
Csakhogy nem minden farkas egyforma!
Amita vilg a vilg, a farkasoknak szmos alfajuk terjedt el a Fld valamennyi terletn, s ezek kls megjelenskben egymstl szembetnen klnbznek.
Sok alfajuk mra mr kipusztult, s msokat is a kihals veszlye fenyeget. Termszetesen nem egyetlen farkaspr alaptotta meg a kutyk ksbbi nagy csaldjt. A Fld tbb pontjn, egymstl fggetlenl, idben is eltr pillanatokban vlt a ragadoz vadfarkas "hzifarkas"-s, majd valamikor ez az sfarkas hziastott kutyv. Azt a folyamatot, melynek sorn vadon l llatokbl az ember tudatos kzremkdsvel fokozatosan hzillat lesz, domesztikcinak nevezzk (latinul: domesticus = a hzhoz tartoz).
Azt, hogy a farkas melyik pillanattl nem farkas tbb, nem lehet megmondani. Csak azt tudjuk, hogy a kutya hziastsa nagyjbl az j kkorszakra, esetleg mr a kzps kkorszakra tehet.
Az akkori, 15 ezer vvel ezeltti emberek vadszatbl tartottk fent magukat. Fegyvereiket, szerszmaikat kbl s csontbl ksztettk. Mr nem sziklaregekben laktak, hanem kunyhkban s llati brkkel fedett strakban. A farkastvggyal megldott farkasok semmi esetre sem viselkedtek bartsgosan a kkor svadszaival szemben. Szmukra k veszedelmes vetlytrsakat jelentettek, s a tpllkszerzsben is rivlisaik voltak. s mgis: az ember s a farkas feszlt viszonybl kialakult valamifle trsuls, s a kutya lett "az ember leghsgesebb bartja".
A kutyk legsibb csontvzleleteiknt az szakkelet-Irakban elkerlt, megkvlt maradvnyokat tartjk szmon. Ezek az laltok kb. i. e. 12000 vvel ezeltt ltek ott. A juh s a kecske domesztikcija i. e. 8800 krl kezddtt, a szarvasmarh, a serts s a l ksbb ment vgbe.
Mikor kezdte tenyszteni az ember a kutyt?
A kutyatenyszts nem ismer hatrokat.
A kutyafajtk tenysztsnek szerny kezdeteirl csupn az i.e. 7000-tl 5000-ig terjed idszaktl beszlhetnk. Az arab nyelvbl klcsnztt "fajta" (rassz) fogalma a 17. szzadban honosodott meg Eurpban. Az arabok a "ras" megnevezssel (szrmazs, nemzetsg) a maguk tenysztette telivr lovakat illettk.
Az egy fajon belli, kls megjelenskben s lettani tulajdonsgaikban alapveten hasonl, meghatroz jellegket utdaikra rkt egyedek csoportjt fajtnak nevezzk. Az egyes fajtkat alapveten a fajtablyegek klnbztetik meg egymstl.
A tervszer s cltudatos kutyatenyszts a mlt szzad kzepn kezddtt. A legtbb fajta akkoriban s a kvetkez vtizedekben fejldtt ki. Az egyes fajtk tenyszti egyesleteket hoztak ltre s trzsknyveket vezettek, amelyekbe bejegyeztk az llatszlk s az utdok nevt, s az ltaluk tenysztett fajta jellegzetes ismertet jegyeit. A fajtablyegeket rszletes jelleglersban, fajtaszabvnyokban (standard) rgztettk. A tenysztknek a kutyaszemlken nylt alkalmuk kutyik bemutatsra. Az egyes fajtk legkivlbbjait egy brl bizottsg djjal jutalmazta. Az els, szervezett kutyakilltsra Angliba, Newcastle vrosban kerlt sor, 1859-ben. Egy-kt kutyafajta legmagasabb kedveltsgi fokt mg ma is azon mrik, hogy mekkora sikert rt el a vilg minden cscskbl ltogatott, londoni Cruft kutyakilltson.
Az els nmet kutyakilltst angol mintra, egy hamburgi tornacsarnokban rendeztk meg, 1863-ban.
Melyek voltak a legels kutyafajtk?
Napjainkban a hzikutynak mintegy 400 klnbz fajtja ltezik.
A svjci tpartokon, a neolit kori clpptmnyek feltrsakor a rgszek si a mlyebb fldrtegekben skutyk megkvlt csontjaiba tkztek. Feltnt, hogy a koponyk a mai spiccre emlkeztet, gmbly formjak voltak, tompa llkapoccsal. A spiccre utal jellegk alapjn ezeket az llatokat "tzegspicceknek" kereszteltk el. A tzegspicc mr minden bizonnyal hzillat volt, hiszen vzben ll clpptmnyeket kizrlag szva vagy csnakkal lehetett megkzelteni. A kutya szrmazsval foglalkoz tudsok nmelyike a tzeglak spiccet a spicc snek, ugyanakkor a legsibb kutyafajtk egyiknek tekintette. Szumtra szigetn, a batak nptrzsnl mg napjainkban is lnek kistest kutyk, amelyek farka a htuk fl kunkorodik, s hasonltanak a tzegspiccre. Az szak-Eurpa tenger- s folypartjain felhalmozdott kagylhjtmegben is rbukkantak kutyk csontmaradvnyaira. Ezeket ers csontozatuk is megklnbztette a tzegspicctl. Anatmiai vizsglatok alapjn a tudsok a "kagylevknek ebben a kutyjban" lttk a kzp-eurpai farkas leszrmazottjt.
Szmtalan lelet kerlt el az idszmtsunk eltti idkbl. Nincs olyan fldrsze a vilgnak, amelyen ne talltk volna meg a hamu-, bronz-, tbori- vagy hosszfej kutyknak elnevezett, skori hzikutyk maradvnyait. Nem tudjuk, hogy milyenek is voltak, holott a kutyafajtkat ppen a klsejk alapjn lehet a legjobban megklnbztetni. Ezekre a kutykra teht nem alkalmazhatjuk a "fajta" megjellst. A fajtk seredett idben mindssze addig ksrhetjk vissza, amikortl pontos feljegyzsek llnak rendelkezsnkre. Eszerint a kutykat nem is tekinthetjk a modern kutyafajtk seinek.
HALLS
A kutyknak ltalban nagyon j a hallsuk, felfogjk az emberi fl szmra nem rzkelhet ultrahangok egy rszt is. Ez a nagyobb hallstartomny elnys a vad felkutatsban is. jabban arra is kpeznek ki kutykat, hogy hallskrosult gazdjuknak jelezzenek bizonyos hangokat, pl.: csengszt.
KOMMUNIKCI
A farkasok kommunikcijban fontos szerepe van a farkasvltsnek. Ez a szoks ersen fejlett az szaki szrmazs spiccfajtkban. A falkakutyk csaholva zik a vadat, gy gazdjuk akkor is tudja merre jrnak, ha nem ltja ket.
LTS
Kiss oldalt l szemeiknek ksznheten a kutyk lttere lnyegesen nagyobb mint az emberek, gy tbbet ltnak a krnyezetkbl. Sttben is jobb a ltsuk, mivel ideghrtyjuk fkuszban a receptorsejtek gyengbb fnyre is reaglnak. Ezzel szemben sznltsuk korltozott.
SZAGLS
A kivl szagls szinte minden fajtra jellemz, de vannak kivteles kpessg fajtk, pl.: az Angol vreb, mely nyomkvetsre ia kikpezhet. A kutyk szagrzkelsben a szjpadlson tallhat Jacobson-fle szervnek is szerepe van.
SZAGJELZSEK
A kutyk vizeletkkel egyedenknt vltoz szag kmiai anyagokat, n. feromonokat vlasztanak ki. A kanok ezzel jellik meg vadszterletket, vagyis terrriumuk hatrt. Az ivarrett hmek a szukktl eltren, lbukat felemelve bocstanak vizeletet a fkra, bokrokra. Gyakran kaparjk a fldet is, hogy az ujjaik kzt lv verejtkmirigyek vladkval haggyanak nyomot. A kanok s a szukk magatartsa jellegzetesen eltr egymstl, a hmek ugyanis 3x gyakrabban rtenek mint a szukk.
AGRESSZI
Az ellensges viszonyban ll kanok szmos gesztussal hozzk a msik tudomsra szndkaikat. Behdolnak vagy fenyeget testtartst vesznek fel anlkl, hogy harcba llnnak. A tmadsra kszl kutya mereven ll, egyenesen tartja farkt s felborzolja s szrt, vicsorog.
BEHDOLS
A msiknak behdol, meghunyszkod kutya lbai koz hzott farokkal, htracsapott flekkel lapul a fldre, vagy gyors futsnak ered, ha a dominns eb ldzbe vezi. Ha ms lehetsg nincs a visszavonulsra, a klykkhz hasonlan htra fordul, st egy kevs vizeletet is rthet. A behdol kutyt csak elvtve tmadjk meg trsaik.
TRSAS LNY
Annak ellenre, hogy a kutyk megkzdenek az erviszonyokat kifejez rangsorban elfoglalt helykrt, ltalban bartsgosak s keresik egyms trsasgt. Ez a magatarts tkrzdik az emberrel val kapcsolatunkban is. A laksban tartott kedvencek kitr rmmel, heves farkcsvlssal dvzlik a hazatr csaldtagokat. A csahols rendszerint elmarad, mert a trsasgi kutyk kitenysztsnl fontos szempont volt a tbbnyire zavar ugats kikszblse.
|